středa 27. února 2013

Postřehy z pondělní konzultace s odborníkem z Mořského světa

Z hlediska technického vybavení akvárií je nutná přítomnost filtrů. V akváriích lze použít několik typů filtrů, buďto běžné filtry - komorové filtry s přepadem nebo filtrační jednotky biologického charakteru, které čistí vodu přes speciální substrát. Na větší akvária by doporučil filtrační jednotku prvního typu, protože má zpravidla větší výkon. Co do velikosti je shodná zhruba s bazénovou filtrační jednotkou. Dále je nutné neopomenout tzv. odpěňovače, které z akvárií likvidují pěnu a další bílkovinné nečistoty. U velkých akvárií je nutné pořídit výkonná čerpadla zajišťující proudění v akváriu.

Všechny tyto technická vybavení akvária potřebují své prostory. Ideálním případem je umístění přístrojů do prostoru pod akvária, tzn. pod podlahu. Dále je nutné u velkých akvárií zajistit prostor z horní části akvária pro krmení ryb.

Osvětlení - ryby potřebují ideálně 12 hodin svícení, v Mořském světě používají 400W zářivky, ale světelné podmínky závisí také na druhu živočichů, kteří se v akváriu vyskytují. Například korálová akvária vyžadují větší výkon osvětlení než ostatní druhy živočichů.

Výměna vody - voda by se měla v akváriu vyměňovat týdně zhruba 1/10 objemu nebo je možné vyměnit 1/3 za 1 až 2 měsíce.

Záběh akvária - je to doba nutná k "vyzrání vnitřního mikroklimatu" k umístění ryb, záběh akvária záleží samozřejmě na filtrační jednotce a také na druhu živočichů, které chceme do akvária umístit. Například mořské akvárium má běžnou dobu záběhu zhruba 3 měsíce, nádrž se žraloky zhruba 8 měsíců, u sladkovodních akvárií je tato doba kratší než u mořského akvária, asi 1 měsíc.

Hledisko životní pohody zvířat chovaných v zajetí - srovnatelnost délky života ryb chovaných v akváriích, tedy v zajetí je zhruba porovnatelná jako délka života ve volné přírodě / v zajetí v ZOO u ostatních zvířat. Nutno ale podotknout, že zvířatům chovaným v zajetí lze připsat několik svobod, a to: svoboda od hladu a žízně, od strachu a utrpení, od bolesti a nemoci a od nepohodlí. Adaptace samozřejmě záleží na druhu zvířete a některé druhy živočichů ho zvládají mnohem lépe než ostatní (právě třeba ryby, dále hmyz a plazi oproti šelmám, primátům a velkým savcům). Je dokonce dokázáno, že některým rybám se v zajetí daří lépe, tzn. dožijí se více než ve volné přírodě. Ale bývá tomu i naopak. Do velkých akvárií se dle odborníka z Mořského světa nehodí lekavé ryby typu barakuda a rychlí plavci. Víceméně bez obtíží lze chovat ve větších akváriích například žraloky rodu lagunovitého, černoploutvého (délka obou kolem 2 m) a písečného (délka 3 - 3,5 m)

Žádné komentáře:

Okomentovat